Z historie školy

Život už mne dávno naučil,
že hudba a poezie
jsou na světě to nejkrásnější,
co nám život může dát.
Kromě lásky ovšem.

(Jaroslav Seifert)

Kronika naší školy uvádí, že byla založena ve školním roce 1949/1950 jako pobočka Hudební školy v Biskupské ulici. Jak už to tak bývá jeden jediný rázný muž – topič hostivařských filmových ateliérů přinutil a přesvědčil úřady o tom, že je třeba odborně vést nadané děti, a tak se “nehostinné a začouzené místnosti vinárny U Karasů” staly svědky obětavé činnosti rodičů, oprav, vypůjčeného i darovaného zařízení, prvních učitelů a prvních sedmdesáti žáků hudebního oboru.

Od roku 1953 jsme již samostatnou školou, první v Praze 10 a dnes máme 36 učitelů, kolem 900 žáků a čtyři umělecké obory. Obě naše budovy najdete v zahradách, hlavní sídlo školy – v ulici Olešské (budova byla postavena 9. 4. 1974), pobočku v ulici U Nových Vil (budova byla postavena 4. 11. 1931).

Pro prezentaci školy vystavujeme výtvarné práce stuentů v hlavní budově Olešská i v pobočce U Nových vil. Vystoupení žáků pořádáme v koncertním sále Vítězslava Nováka v budově Olešská. Kapacita sálu je 134 diváků. Dále naši žáci vystupují v Atriu na Žižkově, Divadle U Hasičů, Libeňském zámku, kostele sv. Šimona a Judy, Kapli Korunní 60, Salesiásnkém divadle, koncertním sále Pražské konzervatoře a mnoha dalších místech Prahy. Naši žáci se rádi účastní také akcí, které pořádají externí organizace (ZUŠ OPEN, Maraton ZUŠ, Komora architektů, Magistrát Prahy 10 atd.) Naši absolventi výtvarného oboru mají nevídanou úspěšnost u přijímacích zkoušek na střední i vysoké školy uměleckého zaměření. Žáci hudebního oboru často zaznamenávají úspěchy na hudebních soutěžích všech stupňů včetně celostátního kola.