Litografie v tvorb─Ť student┼» v├Żtvarn├ęho oboru

st┼Öeda 21. kv─Ťtna 2003, Trmalova vila
V Ryt├ş┼Ösk├ę ulici v Praze n├ím bronzov├í pam─Ťtn├ş deska oznamuje, ┼że se tu dne 6. listopadu 1771 narodil vyn├ílezce kamenotisku Alois Senefelder. Tohoto pr├ívn├şka, herce a spisovatele p┼Öivedla k vyn├ílezu litografie zaj├şmav├í n├íhoda. Tisk├írna nedodala v─Źas v├Żtisk jeho nov├ę divadeln├ş hry. M├şsto honor├í┼Öe to mlad├ęmu autorovi vyneslo dluhy, ale tak├ę pevn├ę rozhodnut├ş, ┼że s├ím vynalezne novou tiska┼Öskou techniku. Takovou, kter├í bude dostate─Źn─Ť rychl├í a spole-hliv├í, aby mohl sv├í d├şla vyd├ívat s├ím a nebyl z├ívisl├Ż na drah├ęm knihtisku. Po mnoha poku-sech mu zase pomohla n├íhoda. Na ─Źistou desku ze solenhofensk├ęho v├ípence si mastn├Żm inkoustem v rychlosti poznamenal seznam pr├ídla odeslan├ęho do pr├ídelny. Pak si ale v┼íiml zaj├şmav├Żch vlastnost├ş kamene, kter├Ż dosud pou┼ż├şval jen na rozt├şr├ín├ş barev, a litografie byla na sv─Ťt─Ť. Psal se rok 1796.
Tato grafick├í technika m─Ťla v┼żdy sv├ę nad┼íen├ę propag├ítory i odp┼»rce. Nej─Źast─Ťji j├ş bylo vyt├Żk├íno, ┼że nem├í ┼ż├ídnou vlastn├ş tv├í┼Ö. ┼Że m┼»┼że vypadat jako kresba tu┼żkou, perem, k┼Ö├şdou nebo ┼ít─Ťtcem. ┼Że je v┼żdy jen "jako". Dnes u┼ż takov├ę v├Żtky neusly┼í├şme. Litografie si u┼ż d├ívno vydobyla sv├ę m├şsto mezi ostatn├şmi grafick├Żmi technikami. V─Ťnovala se j├ş a dodnes v─Ťnuje ┼Öada p┼Öedn├şch v├Żtvarn├şk┼» - Max ┼ávabinsk├Ż, Alb├şn Brunovsk├Ż, Vladim├şr Such├ínek, Josef Lieser, Karel Vysu┼íil a mnoho dal┼í├şch.
Na z├íkladn├şch um─Ťleck├Żch ┼íkol├ích se litografie objevuje jen vz├ícn─Ť. Vy┼żaduje toti┼ż n├íro─Źn├ę technick├ę vybaven├ş a hlavn─Ť dobr├ęho tiska┼Öe. Studenti ZU┼á maj├ş to ┼ít─Ťst├ş, ┼że mohou spolupracovat s jedn├şm z nejlep┼í├şch. Petr Korbel├í┼Ö p┼Öed patn├ícti lety s├ím nav┼ít─Ťvoval na┼íi ┼íkolu. Mezi studenty, kter├Żm dnes pom├íh├í realizovat jejich v├Żtvarn├ę p┼Öedstavy, jsou i n─Ťkte┼Ö├ş jeho tehdej┼í├ş spolu┼ż├íci.
Litografick├Żch d├şlen v Praze ub├Żv├í a z├íjem v├Żtvarn├şk┼» o tuto techniku jako by v posledn├ş dob─Ť ochaboval. Studenti ZU┼á se j├ş ale v─Ťnuj├ş s nad┼íen├şm, o ─Źem┼ż sv─Ťd─Ź├ş i tato v├Żstava.
Josef Dudek
vedouc├ş v├Żtvarn├ęho oboru